Menu główne
Strona główna
O mnie
Najcenniejsze

(Nie)tylko dla Kobiet
- antykoncepcja
- ciąża
- poród
- połóg
- noworodek
- karmienie piersią

Kalkulatory
Kontakt
Galeria
Galeria 2
Księga gości
Szukaj
Forum BabyBoom.pl
Statystyka
odwiedzających: 840878
 
Strona główna
W skrócie
Co może, a czego nie może jeść karmiąca mama Drukuj E-mail

Tutaj znajdziedz informacje o tym co  można spożywać i czego unikać podczas karmienia piersią. Jesli znasz ciekawe przepisy na potrawę dla karmiącej matki, możesz przesłać na mój adres. Najciekawsze przepisy zostaną umieszczone na stronie.

Image

Dla prawidłowego rozwoju dziecka i dobrego samopoczucia mamy, dieta w okresie karmienia piersią powinna być starannie zaplanowana. Każda mama zastanawia się co może zjeść aby nie zaszkodzić dziecku. Postaram sie odpowiedzieć na to pytanie

Dieta karmiącej mamy powinna być urozmaicona. Potrawy nie mogą być ciękostrawne (mocno wysmażone, wzdymające). Mięso można ugotować, upiec lub udusić - może to być ryba, drób, wieprzowina, wołowina. Można jeśc ziemniaki (raczej gotowane, z frytek należy zrezygnować), ryż, od czasu do czasu makron, kasze, prawie wszystkie zupy (oprócz kapuśniaka, grochówki itp.). Z owoców można jeśc jabłka, czarną porzeczkę, aronię, czarne jagody, arbuz i banany w niewielkich ilościach. Z warzyw marchewkę, buraczki, w niewielkich ilościach kapustę pekińską. Jeśli chodzi o pomidory i ogórki, ich spożywanie należy zacząć bardzo ostroznie, od kilku plasterków dziennie (po czym należy uważnie obserwować dziecko, czy nie wystąpiła reakcja alergiczna w postaci biegunki, wzdęcia czy wysypki skórnej). Pić można wodę niegazowaną, słabą herbatę, soki i kompoty (z owoców, które można jeść bez zastrzeżeń), mleko (o ile dziecki nie jest uczulone na białko). Słodycze i różnego rodzaju desery należy wprowadzać do diety stopniowo i w niewielkich ilościach.
Uczulać może wszystko, uważnie więc obserwuj maluszka. Jeśli dziecko nie ma kolki, biegunkiani zaparcia, nie jest rozdrażnione,nie pojawiają się wodnisty katar, wysypka, czewone, łuszczące się plaski na policzkach, próbuj ostrożnie jeść nowe produkty.

Aby dziecko rozwijało się prawidłowo w okresie karmienia piersią należy zrezygnować z picia alkoholu (także wina i piwa), napojów zawierających kofeinę (kawa, mocna herbata, coca - cola). Przeciwskazane jest również palenie papierosów, gdyz nikotyna przenika do mleka matki. Nie wolno tez przyjmować żadnych leków bez wskazań lekarskich.
Uważać należy również na pokarmy ciężkosrawne, mocno wysmażone, pikantne, wzdymające (kapusta, warzywa strączkowe) oraz na niektóre owoce i warzywa (owoce cytrusowe, truskawki, śliwki, pomidory, papryka, soja, orzechy, migdały).

Image

Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 05 styczeń 2006 )
< Poprzedni   Następny >
 
Gra
© 2005 Poona Online - www.ela.skoworodko.pl
Gra